Witaminy są bardzo ważnym i niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania składnikiem naszego organizmu. Związki te nie są wytwarzane samoistnie, dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem lub w postaci preparatów farmaceutycznych. Dbając o ich odpowiednią ilość nie powinniśmy jednak popadać w skrajność i rozważnie stosować suplementy diety.

Hipowitaminoza…

…czyli brak odpowiedniej ilości witamin w organizmie spowodowany jest najczęściej niezdrowym stylem życia, dietą ubogą w warzywa i owoce, jak również różnego typu schorzeniami, które powodują upośledzenie wchłaniania składników odżywczych. Także niektóre leki, szczególnie antybiotyki, mogą przyczynić się do powstania trudności z ich przyswajaniem. Problem z niedoborem witamin najczęściej pojawia się jesienią oraz zimą, gdy w codziennym menu brakuje ich odpowiedniej ilości.

Hiperwitaminoza…

…to z kolei zespół objawów chorobowych, wywołany nadmiarem witamin w organizmie. Ze zbyt dużym spożyciem witamin rozpuszczalnych w wodzie (wit. B i C) organizm jest w stanie sobie poradzić, wypłukując je wraz z moczem. Inaczej przedstawia się sytuacja witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (wit. A, D, E i K), których nadmiar grozi „przedawkowaniem”. Ponadto, nadmiar jednego ze składników może wpływać na wchłanianie i metabolizowanie innych, jak to się dzieje np. w przypadku antagonistycznego działania wapnia i magnezu – nadwyżka któregoś z nich skutkuje mniejszym przyswajaniem drugiego.

Zobacz, jakie mogą być skutki zarówno niedoboru, jak i nadmiaru poszczególnych witamin.

Witamina A

Skutki niedoboru: kseroftalmia (wysychanie spojówek i rogówek), kruche, wolno rosnące paznokcie, rogowiec dłoni i stóp, suchość skóry, trądzik pospolity, ślepota zmierzchowa, zahamowanie wzrostu, łuszczyca, łysienie plackowate.
Skutki nadmiaru: wymioty, nadmierna grubość kości, wypadanie włosów, złuszczanie skóry, zwiększone ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Witamina B1

Skutki niedoboru: beri-beri (skrajna awitaminoza), obrzęki kończyn, twarzy i tułowia, brak łaknienia, wybarwienia skóry, zapalenie wielonerwowe (polineuropatia), porażenia i zaniki mięśni.
Skutki nadmiaru: uszkodzenie systemu nerwowego, bóle głowy, osłabienie organizmu, bezsenność.

Witamina B2

Skutki niedoboru: opóźnienie wzrostu, uszkodzenie gałek ocznych i rogówki, światłowstręt, wypadanie włosów, zawroty głowy, kłopoty z koncentracją, bezsenność, łuszczące się zmiany skórne okolic nosa, ust, czoła i uszu, łojotok.
Skutki nadmiaru: bardzo trudno przedawkować biorąc ją doustnie; nie poznano skutków ubocznych tej witaminy; jej słaba rozpuszczalność w jelicie chroni przed nadmiernym wchłonięciem; jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego jej nadmiar może zostać wydalony wraz z moczem; toksyczną dawkę można podać poprzez zastrzyk.

Witamina B3

Skutki niedoboru: pelagra, zapalenie skóry, biegunka, hiperpigmentacja, zapalenie jamy ustnej lub języka, zespół krowiego języka, zaburzenia układu pokarmowego.
Skutki nadmiaru: działa szkodliwie na układ nerwowy, poziom lipidów oraz cukru we krwi, zaczerwienienie, swędzenie, suchość skóry; niestrawność, nudności i ostra niewydolność wątroby; hiperglikemia, zaburzenia rytmu serca.

Czytaj dalej na następnej stronie…Total
105
Shares