Zjawisko pamięci mięśniowej jest faktem potwierdzonym naukowo. Mechanizm stojący za tą przydatną cechą ewolucyjną, to naturalna tzw. adaptacyjna zdolność organizmu. Pamięć mięśniowa, jest rodzajem nieświadomej pamięci motorycznej, pozwalającej na wykonywanie wyuczonych ruchów w sposób automatyczny, ograniczający udział mózgu. W momencie kiedy jakiś ruch powtarzany jest wielokrotnie, staje się on dla nas łatwiejszy. Spowodowane jest to tym, że ciało, od którego wymaga się konkretnego działania, ułatwia nam pracę, m.in. maksymalizując efekty wysiłku przy jednoczesnym obniżeniu zużywania energii.

Jak to właściwie działa?

Pamięć ruchowa jest konsekwencją przede wszystkim szybszego działania neuronów motorycznych oraz połączeń nerwowych pomiędzy mózgiem a mięśniami. Przyspieszenie przewodzenia mózg-mięśnie, to skutek pojawienia się nowych synaps, czyli elementów stykowych komórek nerwowych. Dodatkowo, zwiększa się ilość naczyń krwionośnych w korze ruchowej w celu jej lepszego odżywienia. W mięśniach z kolei zostaje nasilony proces mitozy oraz hipertrofii.

Mechanizm działania pamięci mięśniowej przyczynia się do tego, że w momencie wznowienia treningów, jądra komórkowe rozpoczynają pracę na takim samym poziomie jak wcześniej. U osób początkujących natomiast, wszystkie te przemiany komórkowe muszą dopiero nastąpić. Jest to główna przyczyna, dlaczego doświadczeni sportowcy wracają do pełni formy po dość krótkim czasie, podczas gdy nowicjusze budują formę wielokrotnie dłużej.Total
1K
Shares