Dobry, kompleksowy trening brzucha powinien przede wszystkim angażować wszystkie mięśnie tej partii. Warto postawić na krótkie sesje o dużej różnorodności ćwiczeń i wysokiej intensywności, co pozwoli na optymalną rozbudowę zarówno dolnego odcinka brzucha, mięśni skośnych jak i mięśnia prostego. Trening tego typu umożliwia także wzmocnienie włókien położonych nieco głębiej, poprawę stabilizacji korpusu ciała, zwiększenie siły mięśni, a także rozbudowę tkanki mięśniowej.

Dobierając ćwiczenia i planując trening brzucha, istotne jest by na początku angażować dolną część mięśnia prostego, następnie mięśnie skośne, a na końcu górny fragment mięśnia prostego.

Przy treningu ABS pamiętaj również, że:

  • ćwiczenia na brzuch wykonujemy 2-3 razy w tygodniu, nie częściej niż co drugi dzień
  • w niektórych przypadkach optymalne będzie zrobienie dwóch dni przerwy
  • ruchy wykonywać należy powoli i dokładnie, co zwiększy pracę mięśni i ich czucie
  • każde z powtórzeń powinno trwać około 5-6 sekund
  • staramy się nie robić przerw między ćwiczeniami
  • po wykonaniu treningu warto rozciągnąć mięśnie np. poprzez ćwiczenie „roll-out” za pomocą kółka z uchwytami, bądź sztangi

Najlepsze ćwiczenia, które warto uwzględnić w planie treningowym na brzuch to m.in.: klasyczne brzuszki, scyzoryki, spięcia brzucha, skręty tułowia leżąc, naprzemienne opuszczanie i podnoszenie nóg, dotykanie kostek leżąc, unoszenie tułowia do przeciwległej nogi, świeca, unoszenie kolan w kierunku klatki piersiowej, wznosy nóg leżąc.



Total
221
Shares