Jak wybrać idealny stanik sportowy?

Nim rozpoczniesz trening przebierasz się w sportowy, wygodny strój. Robisz to, bo wiesz, jak ważne jest, by podczas treningu czuć się komfortowo. Odpowiednio dobrany stanik sportowy również sprawi, że nawet nie będziesz czuła, że go masz.

Krótka lekcja anatomii

Piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej, płatów i kanalików mlecznych oraz tkanki łącznej, a wszystko to otacza tkanka tłuszczowa. Nie zawierają zatem ani odrobiny mięśni. Ich tkanka jest połączona z klatką piersiową za pomocą cienkich, delikatnych więzadeł Coopera, których zadaniem jest utrzymywanie piersi we właściwym miejscu. Więzadła te rozciągają się, gdy Twoje piersi się poruszają. Jeśli są poddawane zbyt dużym obciążeniom, nie wrócą do pierwotnych kształtów. Twoimi sprzymierzeńcami nie jest też upływający czas ani grawitacja. Niestety, sport też może ten proces przyspieszyć, zwłaszcza jeśli mowa o intensywnych treningach.

Okazuje się, że piersi podczas ćwiczeń poruszają się nie tylko w górę i w dół, a przypomina to raczej ruch skrzydeł motyla. Brzmi pięknie, ale dla Twojego biustu może się to skończyć mało estetycznie. Aby uchronić piersi przed nadmierną „eksploatacją”, chroń je, wybierając profesjonalne staniki sportowe.

Tradycyjny stanik redukuje ruch piersi o ok. 40%, porządny sportowy stanik nawet o ponad 70%.

Dobierz stanik do treningu

Biustonosz sportowy musi być dopasowany nie tylko do rozmiaru Twoich piersi, ale również do intensywności aktywności, którą podejmujesz. Innego wsparcia potrzebuje joginka, innego – miłośniczka treningów na trampolinach. Jedno się nie zmienia: gdy ćwiczysz, Twój biust musi być na swoim miejscu. Jedynie mając pewność, że jest utrzymany w stałej pozycji, będziesz czuć się pewnie i w 100% skupisz się na treningu. Tutaj do wyboru mamy głównie staniki zapewniające trzy poziomy podtrzymania: light, medium oraz maximum support.

Czym różnią się poszczególne modele?

Zadaniem każdego stanika sportowego jest przytrzymanie biustu blisko ciała, aby skutecznie niwelować wstrząsy podczas aktywności fizycznej. Wyróżniamy przeważnie trzy typy sportowych biustonoszy:

  • compression brasą najpopularniejsze i zaprojektowano je tak, aby minimalizować ruchy piersi poprzez przyciśnięcie ich razem do klatki piersiowej. Ten rodzaj stanika sprawdza się dobrze wśród kobiet o małym lub średnim biuście;
  • encapsulated compression bra – wyglądem przypomina zwykły biustonosz, niektóre mają nawet fiszbiny, ale gwarantuje większą stabilność przyciskając każdą pierś osobno, a nie obie razem jak w pierwszym przypadku;
  • adjustable encapsulated compression bra – gwarantuje największą stabilność i jest odpowiedni dla biegaczek o obfitym biuście. Podobnie jak typ encapsulated compression, stanik przyciska każdą pierś osobno. Co go różni, to regulowana taśma pod biustem oraz szerokie i nieelastyczne ramiączka które można regulować.

Wskazówki jak wybrać odpowiedni stanik znajdziesz na następnej stronie…Total
14
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*