Hormony głodu – poznaj ich działanie, aby móc nad nimi zapanować
Apetyt i głód wiążą się z działaniem licznych hormonów, na które wpływa Twoja dieta. Wciąż przegrywasz z nadmierną ochotą na jedzenie? Powodem może być brak równowagi w działaniu związków takich jak insulina, serotonina czy grelina. Dowiedz się, jak nad nimi zapanować.
Insulina
Insulina jest hormonem wydzielanym przez trzustkę, który umożliwia transport glukozy z krwiobiegu do wszystkich komórek organizmu. Silnie hamuje apetyt, stymulując jednocześnie produkcję tkanki tłuszczowej. Produkcja insuliny jest uruchamiana przez wzrost stężenia cukru we krwi po posiłku i osiąga maksimum na ok. godzinę po jedzeniu, po czym jej poziom zaczyna się obniżać. Wskutek działania insuliny stężenie glukozy we krwi spada, a to stanowi sygnał dla mózgowego ośrodka głodu do ponownego poszukiwania pożywienia. Jeżeli stężenie insuliny stale utrzymuje się na wysokim poziomie, komórki tracą wrażliwość na jej działanie, co prowadzi do insulinooporności. To zaburzenie metaboliczne prowadzi do rozwoju nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2 i raka piersi. Sprawia też, że zrzucenie zbędnych kilogramów staje się niezwykle trudne.
Insulina – wskazówki
Ogranicz spożycie cukrów i przemysłowej żywności. Zarówno słodkie i słone przekąski, jak i wysokoprzetworzone, gotowe jedzenie, powodują najgwałtowniejsze wahania poziomu glukozy i insuliny we krwi, skazując cię na błędne koło zachcianek. W codziennym menu uwzględnij zbilansowane posiłki zawierające złożone węglowodany, błonnik, białko i zdrowe tłuszcze. Ta naturalna kombinacja spowalnia trawienie i wchłanianie cukru do krwi, ułatwiając utrzymanie stabilnego poziomu insuliny i stopniowe wykorzystanie energii – bez jej odkładania w postaci tłuszczu. Doprawiaj dania ziołami i przyprawami korzennymi. Dodatki takie jak oregano, bazylia, czosnek czy cynamon wzbogacają dietę w przeciwutleniacze, pomagając stabilizować poziom cukru we krwi, a nawet go obniżać. Takie działanie potwierdzono dla cynamonu, dodawanego do słodkich dań w ilości 3-6 g (1-2 łyżeczki) na porcję.
Serotonina na następnej stronie…