Oto, jak geny wpływają na Twoje predyspozycje do uprawiania sportu:

Włókna mięśniowe

Mięśnie składają się z włókien (około 150 włókien tworzy tzw. pęczek), które dzieli się je na dwa rodzaje: wolno- i szybkokurczliwe. Ich stosunek względem siebie określony jest genetycznie. Dominacja jednego rodzaju nad drugim zwiększa Twoje szanse w określonym sporcie. Jeśli przeważają w Twoim organizmie włókna wolnokurczliwe, lepiej radzić będziesz sobie w dyscyplinach wytrzymałościowych. Jeśli to szybkokurczliwych włókien w każdym mięśniu jest więcej – jesteś urodzonym siłaczem albo sprinterem. Stan pośredni predysponuje Cię do sportów siłowowytrzymałościowych, tj. sportów walki, piłki nożnej czy kajakarstwa.

Lipoliza

To zdolność spalania tkanki tłuszczowej, którą również określa nasz profil genetyczny. Wysoka szybkość lipolizy to gwarancja dobrej zdolności spalania tkanki tłuszczowej i mniejsze predyspozycje do jej gromadzenia.

Zdolności antyoksydacyjne

Zdolność przeciwdziałania nadmiernej ilości wolnych rodników ma spore znaczenie przy wzmożonej aktywności fizycznej – słaba może negatywnie oddziaływać na wyniki sportowe i ogólne samopoczucie.

Potencjał reakcji zapalnej

W największym skrócie to reakcja organizmu na wysiłek i wywołane nim stany zapalne. Im silniejsza, tym dłużej i intensywniej jesteś zdolny trenować.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co mówią o Tobie geny, istnieją placówki, gdzie pobierany jest materiał genetyczny, a po przebadaniu go otrzymujesz obszerny raport wraz z zaleceniami treningowymi, dietetycznymi i sugerowaną suplementacją – wszystko w konsultacji ze specjalistą, który dokładnie objaśni Ci wyniki badania.



Total
25
Shares