Przeprowadzone badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości – w osiągnięciu lepszych wyników treningowych pomoże nam… muzyka. Słuchanie rytmicznego kawałka pozwala na zsynchronizowanie ruchów naszego ciała z odtwarzanym utworem, a to z kolei przekłada się na płynniejszy bieg lub jazdę na rowerze. Badania przeprowadzone na Brunel University wspominają o wynikach lepszych o nawet 15%! Ponadto, słuchanie muzyki oddziałuje także na pamięć ruchową – ta z kolei jest niezwykle istotna właśnie przy mierzeniu się z długimi trasami.

Zostając przy bieganiu – kadencja to jeden z najważniejszych terminów z nim związanych i chodzi tu o ilość kroków postawionych w czasie jednej minuty. Gdy słuchamy muzyki, nasze ciało stara się dostosować kadencję do melodii – powstały nawet specjalne playlisty, które mają pomóc w osiągnięciu idealnego wyniku 180 kroków na minutę.

Ulubiony utwór może wprowadzić nas w stan pozytywnego pobudzenia, przekładający się m.in. na wzrost liczby uderzeń serca, dzięki czemu mamy jeszcze większą motywację do ćwiczeń. Różne rodzaje muzyki mają odmienny wpływ na efekty treningowe. Dynamiczna muzyka jeszcze bardziej podnosi poziom adrenaliny, co jest niezwykle przydatne w ciężkich treningach siłowych, i przyśpiesza wydzielanie edorfin. Spokojna natomiast, pomaga wyciszyć się, rozluźnić mięśnie i zmniejszyć poziom stresu oksydacyjnego, który ma znaczący wpływ na szybkość ich regeneracji.Total
89
Shares