Dopamina

To kolejny neuroprzekaźnik uczestniczący w regulacji nastroju i apetytu, który wpływa też na zdolność koncentracji, zapamiętywania i myślenia, jak również na napięcie mięśni, funkcjonowanie naczyń krwionośnych czy wydzielanie hormonów. Dopamina powstaje w mózgu z aminokwasu tyrozyny, a jej stężenie wzrasta gwałtownie pod wpływem przyjemnych bodźców, takich jak np. seks czy smaczne jedzenie. Produkcję tego neuroprzekaźnika wyzwalają jednak również sytuacje stresowe, takie jak np. bliski termin związany z pracą czy gra hazardowa. Dopamina stymuluje wtedy ośrodek nagrody w mózgu, który odpowiada za odczuwanie zadowolenia – ale też za powstawanie nałogów. Gdy poziom dopaminy spada, rośnie apetyt nie tylko na jedzenie, ale i na inne przyjemności, od nadmiaru których łatwo można się uzależnić.

Dopamina – wskazówki

Jedz tłuste ryby. Dwie porcje tygodniowo po 150 g łososia, śledzia, makreli czy tuńczyka pokryją zapotrzebowanie na niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które wg badań francuskich zwiększają wrażliwość receptorów mózgowych na dopaminę. Niedobór tych kwasów prowadzi natomiast do ich zaniku i związanych z tym problemów z uzyskaniem satysfakcji.
Sięgaj po „strączki”. Nasiona roślin takich jak soja czy soczewica (ale także żółty ser), są znacznie lepszym źródłem tyrozyny niż inne wysokobiałkowe produkty, m.in. mięso. Nasiona roślin strączkowych najlepiej jedz łącznie z produktami zbożowymi (w ramach jednego posiłku czy odstępie najwyżej 4-6 godzin), takimi jak kasze czy pełnoziarniste pieczywo na zakwasie, co pozwala zwiększyć przyswajalność białek zawartych w tych produktach. Unikaj jednak nadmiernych ilości białka w diecie, nawet tej odchudzającej, bo jest nie tylko zbędny, ale może też być szkodliwy, ponieważ obciąża nerki i wątrobę.

Leptyna na następnej stronie…



Total
7
Shares