Odpowiednie nawodnienie organizmu, jest niezbędne nie tylko do jego prawidłowego funkcjonowania, ale w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego wspomaga również naszą regenerację, zarówno w trakcie, jak i po treningu.

Napoje sportowe mają na celu uzupełnienie utraconych podczas intensywnego wysiłku substancji, niezbędnych do poprawnego przekaźnictwa neuronalnego. W rezultacie wspomagają one organizm, pozwalając wydłużyć czas jego prawidłowego funkcjonowania i podnosząc jakość wykonywanej aktywności.

Wyróżnia się trzy rodzaje napojów sportowych: hipotoniki, hipertoniki oraz najpopularniejsze – izotoniki. Czym się od siebie różnią i po jaki najlepiej sięgnąć?

Hipotonik

100 ml napoju hipotonicznego zawiera małą ilość węglowodanów (poniżej 4 g) i elektrolitów – mniejszą, niż płyny ustrojowe organizmu. Jest bardzo rozcieńczony, dlatego wchłania się szybciej niż woda, ale nie dostarcza olbrzymiej dawki energii. Najlepiej spożywać go przy intensywnych ćwiczeniach, trwających mniej niż godzinę.

Izotonik

To najlepszy wybór jeśli chodzi o uzupełnianie płynów w trakcie treningu. Zawiera od 4 do 8 g węglowodanów na 100 ml i posiada taką samą osmonalność, co płyny ustrojowe organizmu – właśnie dlatego jest przez niego tak dobrze przyswajalny. Napój izotoniczny sprawdza się najlepiej w przypadku intensywnego i dłuższego treningu. Zawarte w nim węglowodany są pierwszą dawką cukrów, która wpływa na odbudowę glikogenu oraz wspomaga naszą gospodarkę elektrolitową.

Hipertonik

Zawiera ponad 8 g węglowodanów na 100 ml i posiada większą osmonalność, niż płyny ustrojowe organizmu. Jest to napój bardzo skoncentrowany, dlatego wchłania się dużo wolniej niż woda. Jego formuła często daje uczucie sytości w żołądku, co nie odpowiada wszystkim trenującym i może powodować dolegliwości trawienne w trakcie ćwiczeń.

Przepis na domowy napój izotoniczny

W składzie dobrego izotonika powinny znaleźć się: sód, potas, magnez, wapń oraz węglowodany. Na rynku znajdziemy szereg napojów sportowych, jednak aby mieć całkowitą kontrolę nad jakością tego co spożywamy, zdecydowanie lepszym wyborem będzie samodzielne jego przyrządzenie. Potrzebujesz do tego:

  • 500 ml wody mineralnej
  • sok z 1 cytryny lub grejpfruta
  • 2 łyżki miodu
  • pół łyżeczki soli
  • listki świeżej mięty do smaku

Całość dokładnie wymieszaj, aby miód i sól dobrze się rozpuściły. Gotowe!

 



Total
14
Shares