Kilka wskazówek, jaki rodzaj wody wybrać na trening
Certyfikaty i gwarancje jakości
Producenci wód mineralnych często próbują nas skusić rozmaitymi certyfikatami i akredytacjami. Czy mają one jakąś wartość? Niestety najczęściej nie! Przykładowo, oznaczenie mówiące, iż dana woda polecana jest przez Instytut Matki i Dziecka w praktyce oznacza, że może być ona stosowana do przygotowywania posiłków dla malutkich dzieci, co związane jest z jej niską zawartością składników mineralnych. Z kolei oznaczenie mówiące, iż woda jest „krystalicznie czysta” mówi nam tyle samo co „cukier jest słodki, a mleko – białe…”.
Cena
To, że woda pochodzi z drugiego krańca świata może co prawda uzasadniać jej wyższą cenę, ale nie oznacza, że jest ona lepsza niż wody krajowe. Biorąc pod uwagę współczesne realia rynkowe cena 2-3 zł za półtoralitrową butelkę jest do przełknięcia, ale wyższa – to już rozrzutność.
Wnioski
Kupując wodę mineralną powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na stopień jej mineralizacji oraz zawartość poszczególnych składników. Biorąc pod uwagę dość powszechnie występujące niedobory wapnia i magnezu warto wybierać te wody, które dostarczają sporą dawkę tych pierwiastków. Pozostałe, wymienione właściwości wód mineralnych mają drugorzędne znaczenie.