Zjawisko pompy mięśniowej…

…występuje w momencie wykonywania aktywności fizycznej, w szczególności w trakcie treningu siłowego. Dochodzi wówczas do zwiększenia ukrwienia tkanki mięśniowej przy podwyższonym poziomie tlenku azotu. Wszystko po to, by organizm mógł napełnić mięśnie krwią bogatą w tlen i składniki odżywcze.

W wyniku napełniania się krwią, komórki mięśniowe zwiększają swoją objętość i właśnie to zjawisko nazywamy pompą mięśniową. Pompa w skutek treningu siłowego, jest z pewnością bodźcem podnoszącym motywację do dalszej i jeszcze cięższej pracy z ciężarami. Aspekt psychiczny nie jest jedyną korzyścią jaką niesie ze sobą pompa mięśniowa. Efekt ten świadczy również o prawidłowym dopływie krwi do mięśni oraz dobrze rozwiniętym układzie krwionośnym.

Co daje pompa mięśniowa?

Dzięki powiększeniu się naczyń krwionośnych zwiększona zostaje podaż tlenu i składników odżywczych (tj. aminokwasy, glukoza), a to zdecydowanie stwarza sprzyjające warunki do rozwoju mięśni. Gwarancją na mocną pompę mięśniową, jest dobrze odżywiony i nawodniony organizm oraz uzupełniony glikogen mięśniowy. Substancjami, które bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia pompy mięśniowej i które z reguły znajdują się odżywkach przedtreningowych to: beta-alanina, arginina oraz cytrulina.

Dodatkowym bodźcem, który może nasilić to zjawisko, jest wykorzystanie metod treningowych, a najskuteczniejsze to: wolne tempo wykonywania powtórzeń, skrócenie przerw między seriami, drop-sety oraz serie łączone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*