Podczas wykonywania pompek na poręczach niezwykle istotne jest ustawienie dłoni oraz łopatek – rzutuje to bowiem na poprawną technikę tego ćwiczenia. Zobacz, jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja podczas dipów i co dzieje się, gdy jej nie zachowamy.

Prawidłowa technika

Po lewej stronie poniższego obrazka, ćwiczący ma: ściągnięte łopatki, łokcie skierowane do tyłu, maksymalnie napięte mięśnie core, dłonie ustawione prostopadle do ziemi. Z tej prawidłowej pozycji, trenujący musi jedynie uginać łokcie (które cały czas wykonywania ćwiczenia powinny znajdować się blisko tułowia), wykonując ruch po linii prostej w górę i w dół.

Co się dzieje, gdy nie zachowujemy techniki?

Prawa strona obrazuje nieprawidłową pozycję podczas dipów – łopatki ćwiczącego nie są ściągnięte, w wyniku czego barki unoszą się w górę. Nie ściągając łopatek to tyłu, klatka piersiowa nie zostaje uwypuklona, przez co obręcz barkowa rotuje się do przodu, powodując ucisk ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia. Ponadto, równoległe do ziemi dłonie utrzymują cały ciężar ciała w niekorzystnej pozycji, wywierając nacisk na nadgarstki i potencjalnie powodując ich ból.

Źródło: fitwiedzaTotal
53
Shares