11 porad, jak zachować silną wolę
Zobacz, jak zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość na treningach oraz jak utrzymać motywację i realizować zamierzone cele. Wszystko zaczyna się od psychiki…
1. Użyj wyobraźni
Zanim zbliżysz się do sztangi, najpierw bardzo dokładnie wyobraź sobie siebie podnoszącego ten ciężar. Wizualizacja może poprawić wyniki nawet o 45%, bo trenując fizycznie i mentalnie, podwójnie pracujesz na swoją efektywność. Wiedział to 80-letni dziś brytyjski neurolog Roger Bannister, który pół wieku temu jako pierwszy człowiek na świecie pokonał barierę 4 minut w biegu na 1 milę. Do tamtej chwili naukowcy byli pewni, że taki wynik jest poza zasięgiem ludzkiego organizmu. Bannister wykorzystał wiedzę wyniesioną ze studiów medycznych i zastosował trening wizualizacyjny. Systematycznie biegał na bieżni i „ćwiczył mózg”, wyobrażając sobie start, doping z trybun i ból mięśni.
2. Załóż czerwony t-shirt
Czerwony strój doda Ci energii do walki ze swoimi słabościami. Kolor czerwony kojarzony jest, na poziomie zupełnie podświadomym, z gorącem, energią i pasją. Wybór ognistej barwy związany jest również z wysokim poziomem testosteronu. W badaniach naukowców z Uniwersytetu Sunderland skłoniono grupy mężczyzn do rywalizacji w wykonywaniu zadań testowych. W ramach zadania mężczyźni mieli wybrać kolor flamastra – czerwonego lub niebieskiego, którym zapisywane były ich wyniki w tabeli. Okazało się, że „czerwoni” mieli zdecydowanie wyższy poziom testosteronu niż „niebiescy”. Ci pierwsi rywalizowali również w sposób bardziej dominujący i agresywny.
3. Spakuj torbę i połóż przy łóżku
To może wydawać się zbyt proste, ale spakowanie torby na siłownię poprzedniego dnia sprawi, że masz o 40% większe szanse wybrać się na poranny trening. Im więcej przeszkód (wszystkie koszulki w praniu), tym bardziej słabnie motywacja. Poza tym w realizacji celu chodzi o wyrobienie sobie nowych nawyków. Żeby to się stało, jak pisze Charles Duhigg w książce „Siła nawyku”, musi zajść trzystopniowy proces: wskazówka w otoczeniu (np. widok spakowanej torby), sekwencja czynności (ćwiczenia) i na końcu nagroda w postaci dobrego samopoczucia. Wskazówka kojarzy się z nagrodą i już przechodzimy w automatyzm.
4. Mantra na widoku
Motywacyjne teksty czy obrazki działają na podświadomość i to bez względu na to, jak bardzo nam się wydają śmieszne. W sieci znajdziesz mnóstwo przykładów na takie afirmacje, ale potraktuj je raczej jako inspirację i wymyśl swoje własne. Umieść je w widocznych miejscach, np. na lodówce, lustrze, monitorze lub jako wygaszacz ekranu w telefonie. „National Strength and Conditioning Association” opublikował raport, z którego wynika, że motywacyjne obrazy i teksty są istotnym i skutecznym elementem psychologicznego treningu sportowców. Jeżeli dokładnie i realistycznie wyobrazisz sobie, jak osiągasz cel, zwiększasz szansę jego realizacji.
Czytaj dalej na następnej stronie…