Czy woda kranowa nadaje się do picia?

Co byście powiedzieli, gdyby okazało się, że to:

… różni się od tego:

… jedynie tym:

… no i może tym:

Błędne przeświadczenie

W społeczeństwie panuje pogląd, że tylko woda z butelki nadaje się do picia. Wynika to z niewiedzy i strachu, że coś co płynie rurami i leci z kranu, nie może być czyste ani bezpieczne, a woda butelkowana to zupełnie co innego, bo przecież musi mieć atesty, przejść kontrole itd. Strach przed „kranówką” może wydawać się uzasadniony, gdy weźmie się pod uwagę kolor wody, która jeszcze do niedawna potrafiła lecieć z naszych kranów.

Jednak od czasów PRL-u jakość wody kranowej uległa radykalnej poprawie. Wprowadzono rygorystyczne normy dotyczące jakości wody, prowadzi się regularne kontrole i wymienia instalacje doprowadzające wodę do gospodarstw domowych.

Przepisy, którym podlega woda kranowa, są niejednokrotnie ostrzejsze niż uregulowania dotyczące wody butelkowanej.

Co więcej, woda kranowa bywa zdrowsza od wody butelkowanej, tzn. zawiera więcej składników mineralnych. Rozpoznać je można po kamieniu odkładającym się na przykład w czajniku – to związki wapnia, te same, które można znaleźć w butelkowanej wodzie mineralnej.

Ciekawostką jest na przykład fakt, że…

…jedne z najbardziej popularnych marek wód butelkowanych w Stanach – należąca do Coca-Coli Dasani oraz Aquafina od Pepsi – to zwykłe kranówki pochodzące z lokalnych dla danego obszaru ujęć wody pitnej. Skąd o tym wiadomo? Amerykańskie przepisy nakazują producentom informowanie na etykietach butelek skąd pochodzi dana woda. I tak, Dasani wydobywana jest z głębokości… trzeciego piętra przy Piątej Alei.

Czytaj dalej na następnej stronie…



Total
23
Shares