Split squat, to jedno z tych bagatelizowanych, uważanych za zbyt łatwe ćwiczeń. Jednak niesłusznie, ponieważ angażuje ono jednocześnie wszystkie mięśnie ud oraz wymusza pracę gorsetu core w ramach stabilizowania postawy. Co więcej, przysiady w wykroku pozwalają wyrównać dysproporcje mięśniowe między nogami oraz w dostatecznym stopniu angażują mięśnie obszerne uda (aktony najbliżej kolana), wpływające na stabilizację stawu kolanowego.

Unikalność tego ćwiczenia polega również na tym, że poprawia naturalną produkcję testosteronu skuteczniej niż klasyczne przysiady.

Technika wykonywania split squatu

1. Stań w pół-wykroku lewą nogą, a jako obciążenia użyj jednej hantli, trzymając ją oburącz przed sobą (rys.) lub dwóch, trzymając je w dłoniach po obu stronach ciała.

2. Powoli, kontrolując ruch, obniż pozycję, aż udo lewej nogi znajdzie się w położeniu równoległym do podłogi, a kolano prawej niemalże jej dotknie.

3. Dynamicznie wróć do pozycji początkowej, po czym stań w pół-wykroku prawą nogą i zrób kolejny przysiad – to jedno powtórzenie. Możesz też od razu wykonać wszystkie powtórzenia na jedną nogę w serii, a następnie je zamienić.Total
40
Shares