Dlaczego wydolność w treningu siłowym, jest tak ważna?
Wiele osób ćwiczących siłowo skupia się głównie na poprawie estetyki sylwetki oraz zwiększaniu siły mięśni, całkowicie lekceważąc aspekt wydolności organizmu, którą kojarzą wyłącznie z celem biegaczy.
Co daje zwiększona wydolność w treningu siłowym?
Wydolność krążeniowo–oddechowa odgrywa kluczową rolę w przeprowadzeniu efektywnego treningu siłowego. Sprawnie funkcjonujące płuca pozwalają na pobieranie większych ilości tlenu podczas jednego wdechu, a wzmocniony układ krążenia zapewnia jego szybkie dostarczenie do komórek, które w trakcie treningu potrzebują energii. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost wydolności siłowej, co pozwala:
- dźwigać większe obciążenia,
- przeprowadzać dłuższe i intensywniejsze jednostki treningowe,
- zminimalizować zmęczenie zarówno w trakcie, jak i po wysiłku.
Niezależnie od celu treningowego, zwiększenie wydolności skutkuje zwiększeniem możliwości fizycznych. Przystosowany do treningu organizm lepiej poradzi sobie zarówno z rozbudową mięśni, redukcją wagi, jak i regeneracją powysiłkową.
Jak zwiększyć swoją wydolność?
Zwiększanie wydolności organizmu możliwe jest dzięki zastosowaniu aktywności charakterystycznych dla:
- wydolności tlenowej, która wymaga długotrwałego wysiłku o umiarkowanej intensywności – tętno na poziomie 50-85% tętna maksymalnego,
- wydolności beztlenowej, która wymaga krótkotrwałego, ale bardzo intensywnego
wysiłku – tętno na poziomie 85-100% tętna maksymalnego.
Dodatkowo wydolność można zwiększać pośrednio np. poprzez systematyczne stosowanie ćwiczeń oddechowych, pływanie, a także zróżnicowany plan treningowy bazujący na zmiennym zakresie tętna.
Suplementacja dla lepszej wydolności
Jeśli chodzi o suplementację, to na wydolność doskonale wpływa m.in. kreatyna, glutamina oraz kompleksy witaminowe z uwzględnieniem witamin z grupy B.