Czym jest kinesiotaping i jak działa?
Te niepozornie wyglądające „naklejki” to nowoczesna metoda fizjoterapeutyczna łącząca medycynę klasyczną z naturalnymi procesami leczenia organizmu. Plastrowanie dynamiczne zmniejsza stan zapalny i ból, przez co poprawia pracę mięśni oraz przepływ limfy.
Kto i po co?
Kinesiotaping jest połączeniem słów kinesiology (kinezjologia – nauka o ruchu) oraz taping (w języku angielskim – oklejanie taśmą). W praktyce polega na naklejaniu na ciało, w ściśle określony sposób, nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów. Metoda ta sprawdza się w medycynie sportowej (kontuzje lub przeciążenia) oraz w ortopedii i rehabilitacji.
Opracował ją na początku lat 70. XX w. japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase. Jego celem było połączenie klasycznej fizjoterapii, polegającej na fizycznym oddziaływaniu na organizm, z naturalnymi procesami samo leczenia organizmu. Punktem wyjścia miała być skóra i mięśnie, a także stawy i układ limfatyczny. Pozytywne efekty działania fizjoterapeutycznego tradycyjnych metod rehabilitacji często znikają wraz z upływem czasu, dlatego doktor Kase chciał, by jego terapia oddziaływała na pacjenta długofalowo. W rezultacie wieloletnich badań powstała taśma Kinesio Tex, która spełniła założenia i oczekiwania „projektanta”.
Jak to dokładnie działa?
Wielotorowe działanie taśmy polega na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu jej aplikacji. Wpływa przez to na zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły. Naklejanie plastrów powoduje, że skóra jest delikatnie naciągana, co jednocześnie zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią – błoną osłaniającą mięśnie. Dzięki temu usprawnia się praca układu limfatycznego:
zwiększa się ilość i prędkość przepływającej limfy, usuwane są zastoiny, zmniejszają się stany zapalne i podskórne krwiaki.
Poprawa mikrokrążenia automatycznie usprawnia również wszelkie procesy (biologiczne, chemiczne, fizyczne) zachodzące w skórze.
Ponadto, przyklejanie plastrów zmniejsza lub eliminuje ból poprzez aktywację naturalnych procesów znieczulania endogennego. Plastry oddziałują bowiem na tzw. zakończenia Ruffiniego, będące receptorami bólu i czucia głębokiego. Ale to nie wszystko: odpowiednia aplikacja Kinesio Tex wspomaga korekcję niewłaściwej pozycji stawu. Jest też alternatywą dla terapii w przypadku przeciwwskazań do innych form rehabilitacji.
Taśma wykonana jest z plastycznej bawełny i kleju akrylowego, ma grubość i ciężar zbliżony do skóry oraz nie powoduje uczuleń ani odparzeń. Ponadto przepuszcza powietrze i jest wodoodporna, więc można się swobodnie myć.