Ćwiczenie, które minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji barków

Kontuzja barków może być dużym problemem dla kulturysty, niezależnie od tego, czy znajduje się on właśnie w fazie budowania masy mięśniowej, czy też przygotowuje się do startów. Uszkodzenie tej, jakże delikatnej, grupy mięśniowej może równie dobrze nastąpić podczas ostatnich powtórzeń ciężkiej serii, jak i przy rozgrzewaniu się niewielkim ciężarem. Większość kontuzji barków nie wynika z naciągnięcia mięśni ramiennych, ale raczej z obrócenia lub skręcenia jednego z wewnętrznych mięśni barku poza granice jego możliwości. Bark to zdecydowanie najbardziej skomplikowany staw ludzkiego ciała. Jest on dosłownie utrzymywany w całości tylko przy pomocy mięśni i ścięgien. Sprawia to, że jest bardzo podatny na kontuzje.

Kontuzja następuje często, gdy bark jest gwałtownie obracany dośrodkowo (w kierunku linii środka ciała). Może się to przydarzyć na przykład przy rzucie piłką baseballową albo przy rozpiętkach kiepsko wykonywanych technicznie. Mięśniem odpowiedzialnym za dośrodkowy ruch barku, a co za tym idzie najbardziej podatnym na kontuzje jest mięsień podłopatkowy. W przypadku jego kontuzji praktycznie niemożliwe jest wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń na górną połowę ciała przy użyciu hantli lub linek wyciągu. Jednakże kontuzji mięśnia podłopatkowego można by w większości przypadków uniknąć wzmacniając go przy pomocy ćwiczeń, takich jak obroty ramienia z linką wyciągu.

Bark, w porównaniu z innymi stawami ludzkiego ciała, to twór bardzo złożony. Jest tak dlatego, te staw ramienny stworzony jest w sposób przypominający kulę w dołku, składa się z zaokrąglonej głowy kości ramiennej osadzonej w bardzo małym zgłębieniu kości łopatki, zwanym wydrążeniem stawowym łopatki. Owa „kula” jest zbyt duża, by zmieścić się w „kieszeni” przez co cała konstrukcja jest bardzo ruchoma i niestabilna. Bez mocnych i sprawnych mięśni pierścienia rotatorów staw barkowy byłby niestabilny i ulegałby zwichnięciom nawet przy niewielkich ruchach.

Mięśnie podłopatkowy, nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy i obły mniejszy tworzą grupę mięśni pierścienia rotatorów. Mięsień podłopatkowy usytuowany jest z przedniej strony łopatki. Jego włókna przechodzą przez przednią część stawu ramiennego i są przyczepione do kości ramiennej w pobliżu barku. Mięsień odpowiada za obrót kości ramiennej w kierunku do centrum ciała. Taki jest właśnie podstawowy ruch w prezentowanym ćwiczeniu. Mięsień podłopatkowy odpowiada także za utrzymanie kości ramiennej w wydrążeniu stawowym łopatki.

Na następnej stronie dowiesz się, jak poprawnie wykonać obroty ramienia z linką wyciągu…



Total
24
Shares