Rozciąganie statyczne vs dynamiczne – jak prawidłowo przeprowadzać stretching
4. Przód uda (mięsień czworogłowy)
Zrób przysiad na jednej nodze, trzymając drugą stopę na podwyższeniu za sobą. W tej pozycji wypychaj biodra do przodu, cały czas utrzymując prosty tułów.
5. Łydki
Stań przed ścianą i oprzyj się o nią dłońmi. Zrób krok do tyłu i trzymając całą stopę na podłodze, zbliż biodra do ściany.
6. Tył uda (mięsień dwugłowy)
Postaw jedną piętę na podwyższeniu. Utrzymując proste kolana, pochylaj się do przodu.
Rozciąganie dynamiczne
W czasie gry w kosza, tenisa lub podczas jazdy na nartach Twoje nogi, ramiona czy tułów przyjmują setki pozycji. Dlatego przed pierwszą kwartą, gemem czy zjazdem, przygotuj mięśnie i ścięgna do pracy, którą będą wykonywać – i tu właśnie niezbędne jest rozciąganie dynamiczne, czyli szybkie naciąganie mięśni i powrót do ich naturalnej pozycji. Nie oznacza to jednak braku kontroli – wręcz odwrotnie. Zaczynasz od powolnych ruchów, np. wymachów lub obrotów i stopniowo zwiększasz zakres oraz prędkość ruchów. To samo przed sesją na siłowni. Dodatkowe zalety tych ćwiczeń to większa szybkość przepływu impulsów w systemie nerwowym i lepsze ukrwienie mięśni.
Kiedy: Jako element rozgrzewki przed dowolnym rodzajem aktywności.
Po co: Aby wejść na wyższy poziom sportowy i zmniejszyć prawdopodobieństwo kontuzji.
Jak: Zrób 5-8 ćwiczeń, do których potrzebujesz jedynie własnego ciała. Zacznij od powolnego tempa i zawsze kontroluj ruch. Przy każdym powtórzeniu zwiększaj tempo i zakres ruchu, aż całe ćwiczenie będziesz robił szybko od początku do końca. Zrób po jednej serii każdego ćwiczenia (10 powtórzeń), przechodząc płynnie od jednego do drugiego.
Ćwiczenia: Spróbuj najprostszych, które znasz od dziecka: pajacyki, krążenia ramion, krążenia tułowiem, wykroki do przodu i w bok, wymachy nogami, unoszenia kolan i przysiady.